قشم موزیک
قشم موزیک
قشم موزیک

تاریخچه کمپانی ESP

ESP یک کمپانی ژاپنی سازنده گیتار است که تمرکز آن برروی تولید گیتار الکتریک و گیتار باس می باشد. این کمپانی در توکیو و لس آنجلس دارای خط تولید است. شرکت ESP ، سازهایش را تحت نام های مختلفی از جمله “ESP Standard” ، “ESP Custom Shop”، “LTD Guitars and Basses” ، “Navigator” ، “Edwards Guitar and Basses” و “Grassroots” تولید میکند. گستره تولیدات آنها از سازهای ژاپنی کاستوم شاپ تا سازهای ارزانقیمت ساخت کره، اندونزی و چین را در بر میگیرد.در سال ۱۹۷۵ ، Hisatake Shibuya ، فروشگاهی به نام Electric Sound Products) ESP) را در توکیو افتتاح نمود که لوازم و قطعات سفارشی برای گیتارها ارائه می کرد. در این زمان، ESP اقدام به ساخت گیتار با نام تجاری ESP و Navigator در بازار ژاپن نمود تا آغازی برای تاریخچه کمپانی ESP باشد. قطعات جایگزین ESP برای اولین بار در سال ۱۹۸۳ وارد ایالات متحده شد. ESP طی سالهای ۱۹۸۴ تا ۸۵ اقدام به ساختن سازهای سفارشی برای هنرمندان محلی نیویورک از جمله Page Hamilton ،Vernon Reid ، Vinnie Vincent ،Bruce Kulick ،Sid McGinnis ،Ronnie Wood و … نمود. همچنین در این زمان ، ESP، اولین خط تولید خود را که سری ۴۰۰ نام داشت معرفی کرد.

محصولات این خط تولید در آمریکا عرضه می شد.در همین مدت ، ESP ساخت body و neck برای گیتار کرامر را آغاز نموده و سایر تولید کنندگان مانند Robin Guitars ، Schecter Guitar Research و DiMarzio ، از ESP به عنوان OEM (سازنده قطعات اولیه) استفاده می کردند. esp همچنین ابزار مورد نیاز برای سیستم bolt on تام اندرسون بر روی بدنه گیتار های شکتر را تولید کرد که از آن زمان به یکی از ویژگی های این برند تبدیل شده است. در سال ۱۹۸۵ ، جورج لینچ در سفرش به توکیو به دنبال یک neck جایگزین برای گیتار می گشت که به صورت اتفاقی سر از فروشگاه ESP در آورد.در آنجا متوجه شد که ESP، گیتارهای سفارشی نیز میسازد. در نتیجه ، گیتار ESP کامیکاز معروف وی ساخته شد و کمپانی ESP، گیتار کامیکاز جورج لینچ را به عنوان اولین مدل Signature خود منتشر کرد. ESP به سرعت M۱ Standard ، MI Custom ، Horizon Custom و Surveyor bass را معرفی نمود. این بار ، ESP دفتر مرکزی خود را در مرکز شهر نیویورک در خیابان ۱۹ مستقر کرد. در سال ۱۹۸۹ ، دفتر مرکزی به خیابان ۴۸ در نزدیکی سایر فروشگاه های موسیقی منتقل شد.

قشم موزیک
قشم موزیک

در فاصله سالهای ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۲ ، ESP سری Signature و همچنین خط تولید استاندارد خود را گسترش داد. این شرکت، تجارت خود در زمینه قطعات جایگزین در ایالات متحده را به منظور تمرکز بر روی خطوط گیتار و باس و همچنین سری Custom Shop متوقف کرد. در این زمان حدود ۴۱ گیتار سری signature در ESP تولید می شد. در سال ۱۹۹۳ ،دفتر ESP به بلوار Sunset در هالیوود لس آنجلس منتقل شد.در سال ۱۹۹۵ ، سری LTD برای تولید محصولات با کیفیت بالا و ارزان قیمت ESP ایجاد شد. اندکی پس از معرفی خطوط محدود کره ای و اندونزیایی ، ESP به دلیل هزینه بالای صادرات به قاره آمریکا ، فروش اکثر گیتارهای ساخت ژاپن خود در ایالات متحده را متوقف نمود، اما تنها یک استثنا وجود داشت و آن سری artist signature بود.در اوایل دهه ۲۰۰۰ ، ESP صادرات خطوط تولید استاندارد ساخت ژاپن (که در بین نوازندگان hard rock و heavy metal مشهور است) به ایالات متحده را از سر گرفت ، ولی قیمت این محصولات در مقایسه با اوایل دهه ۱۹۹۰ افزایش یافت. همانند آیبانز (رقیب اصلی ESP در ژاپن) ، ESP در ابتدا به خاطر ساخت کپی های با کیفیت بالا و سفارشی از گیتارهای معروف آمریکایی