قشم موزیک
قشم موزیک
قشم موزیک

راهنمای خرید گیتار الکتریک

خرید ساز و لوازم موسیقی همواره برای نوازندگان و موزیسین ها جذاب و شیرین است. اگر برای اولین بار است که گیتار الکتریک می خرید پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام به خرید گیتار الکتریک مقاله راهنمای خرید گیتار الکتریک را مطالعه نمایید. قبل از هر چیز مطمئن شوید که میخواهید نوازندگی گیتار الکتریک را شروع کنید. این جمله ممکن است جمله ای ساده و بدیهی به نظر برسد. اما جالب است بدانید اکثر کسانی که یادگیری گیتار الکتریک را خیلی زود رها می کنند دقیقا در همین مسئله به ظاهر پیش پا افتاده دچار مشکل هستند. به یاد داشته باشید که نوازندگی گیتار الکتریک به هیچ وجه ساده نیست و مستلزم دارا بودن اراده قوی، آموزش خوب، تمرین زیاد و ساز مناسب می باشد. اگر مطمئن هستید که میخواهید نوازندگی گیتار الکتریک را شروع کنید و زمان کافی برای تمرین دارید، حال نوبت خرید ساز مناسب فرا می رسد. گیتار الکتریک مناسب برای هر فرد میتواند متفاوت از دیگری باشد، اما استاندارد ها و نکاتی وجود دارند که توجه کردن به آنها بهترین نتیجه را در امر خرید گیتار الکتریک برای شما به ارمغان می آورد.

اولین چیزی که در فروشگاه لوازم موسیقی در بخش گیتار ها جلب توجه می کند، شکل ظاهری گیتار الکتریک ها است. مخصوصا اگر اولین بار است که اقدام به خرید گیتار الکتریک می کنید ممکن است ظاهر این ساز خیلی برای شما اهمیت داشته باشد. حقیقت این است که در کنار خصوصیات دیگر گیتار الکتریک، ظاهر آن نیز همیشه برای نوازندگان دارای اهمیت است پس شما هم به آن اهمیت دهید. به جرأت می توان گفت کمتر سازی مانند گیتار الکتریک دارای این حجم از تنوع و گوناگونی در طراحی شکل ظاهری است. شکل ظاهری شامل شکل بدنه، رنگ ، فرم و …. می باشد. همانطور که گفته شد شکل ظاهری گیتار الکتریک در کنار دیگر خصوصیات آن دارای اهمیت است. پس اگر چند گیتار الکتریک در فروشگاه پیدا کردید که خصوصیات مشترک و مورد نظر شما را داشتند گیتاری را بخرید که شکل آن را دوست دارید. به هر حال قرار است این ساز مدتی طولانی در کنار شما باشد و از دیدن و نواختن آن لذت ببرید.

قشم موزیک
قشم موزیک

همانطور که گفته شد کمتر سازی به اندازه گیتار الکتریک در شکل و فرم های مختلف ساخته می شود. بعد از انتخاب گیتار آن را بردارید و با آن بنوازید. آیا حجم و فرم بدنه برای شما راحت است. آیا وزن گیتار الکتریکی که انتخاب کرده اید شما را اذیت نمیکند. فرم ، ضخامت و زاویه فرتبورد چطور؟ اگر هنوز نوازندگی بلد نیستید حداقل ساز را در دست بگیرید و ببینید آیا از نظر وزن و اندازه برای شما مناسب است؟در مورد ارگونومی و راحتی ساز، تعصب و تعارف را با خود کنار بگذارید و منظقی تصمیم بگیرید. اینکه فلان نوازنده مورد علاقه شما از بدنه ای با فرم خاص استفاده می کند به این معنی نیست که آن گیتار برای شما راحت است! مطمئن باشید این تعصبات در کمتر از چند روز جای خود را به پشیمانی میدهند. اگر فرم گیتاری شما را اذیت می کند و در دست گرفتن و تمرین کردن با آن برای شما راحت نیست، حتما مدل دیگری را انتخاب کنید.قرار است شما ساعت های زیادی را به تمرین با ساز اختصاص دهید پس گیتار الکتریکی را که با آن راحت هستید انتخاب کنید. نکته دیگری که در این بخش اهمیت دارد تعادل ساز هست. اگر گیتار را با استایل درست و استاندارد در آغوش بگیرید باید دارای تعادل باشد و دسته یا بدنه آن سنگینی و عدم تعادل ایجاد نکند.